آشنایی با آزمایش فریتین

آشنایی با آزمایش فریتین

آشنایی با آزمایش فریتین

 

دانلود فایل با کیفیت پوستر

آزمایش اندازه گیری فریتین میزان فریتین را در خون اندازه گیری می کند. فریتین یک پروتئین در بدن است که به آهن متصل می شود. بیشترین آهنی که در بدن ذخیره می شود به فریتین متصل می شود. فریتین در کبد، طحال، عضلات اسکلتی و مغز استخوان یافت می شود. مقدار کمی از فریتین در خون یافت می شود. میزان فریتین موجود در خون، میزان آهن ذخیره بدن را نشان می دهدعلت انجام آزمایش اندازه گیری فریتین​ چیست؟
آزمایش سنجش سطح فریتین خون به دلایل زیر انجام می شود:•بررسی علل کم خونی. خصوصا کم خونی فقر آهن.•بررسی وجود التهاب.•بررسی افزایش بیش از حد آهن ( هموکروماتوز )•بررسی روند درمانی کمبود و یا افزایش آهن در بدن.

آمادگی های لازم آزمایش اندازه گیری فریتین چیست؟
آمادگی خاصی نیاز نیست.
میزان طبیعی فریتین
میزان طبیعی فریتین در جدول زیر ذکر شده است که مقادیر مرجع نامیده می شود و فقط برای راهنمایی است. این مقادیر از یک آزمایشگاه با آزمایشگاه دیگر متفاوت است? و آزمایشگاهی که شما مراجعه می کنید ممکن است میزان مقادیر نرمال آن با مقادیر این جدول متفاوت باشد. جواب آزمایش باید میزان نرمالی را که آن آزمایشگاه استفاده می کند، داشته باشد. همچنین ? پزشک نتایج را بر اساس سلامتی و یا عوامل دیگر ارزیابی می کند. این به این معنا است که اگر جواب آزمایش خارج از میزان نرمال بود، ممکن است برای شما یا برای آن آزمایشگاه این میزان نرمال باشد.
میزان فریتین
مردان: ۱۸–۲۷۰ (ng/mL) نانوگرم در میلی لیتر یا ۱۸–۲۷۰ میکرو گرم در لیتر (mcg/L)
زنان: ۱۸–۱۶۰ ng/mL یا ۱۸–۱۶۰ mcg/L
اطفال: ۷–۱۴۰ ng/mL یا ۷–۱۴۰ mcg/L
بچه های ۱ تا ۵ ماه: ۵۰–۲۰۰ ng/mL یا ۵۰–۲۰۰ mcg/L
تازه متولدین: ۲۵–۲۰۰ ng/mL یا ۲۵–۲۰۰ mcg/L

افزایش میزان فریتین

•افزایش میزان فریتین ( بیشتر از ۱۰۰۰ نانوگرم بر میلی لیتر ) نشان دهنده افزایش آهن ذخیره در بدن است. ( هموکروماتوزیس)•گاهی افزایش فریتین به صورت ارثی است ( هموکروماتوزیس ارثی ). در بعضی از بیماری ها مثل تالاسمی و الکلیسم و بعضی از انواع کم خونی، گلبول های قرمز از بین می روند که می تواند باعث هموکروماتوزیس شود.•اگر شما تزریق خون با حجم بالا انجام داده باشید، ممکن است بدن شما آهن اضافی را ذخیره کند.•افزایش میزان فریتین ممکن است به علت بیماری هوچکین، لوسمی، عفونت، التهاب ( التهاب مفصل و یا لوپوس ) و یا رژیم غذایی حاوی آهن فراوان باشد.•افزایش آهن در اعضایی مثل پانکراس و یا قلب می تواند بر عملکرد آن عضو اثر بگذارد.

کاهش میزان فریتین

•کاهش میزان فریتین اغلب نشان دهنده ی کمبود آهن در بدن است که می تواند به دلیل خونریزی طولانی مدت ( مزمن )، خونریزی قاعدگی، بارداری، کمبود آهن در رژیم غذایی، خونریزی داخلی از روده ( زخم، پولیپ کولون، سرطان کولون و یا هموروئید ) باشد.•در موارد نادری آهن بیش از حد از طریق پوست دفع می شود ( به علت بیماری پسوریازیس ).

 

mokheir68

دنیای من،دنیایی پر از آرزوهای دیجیتال... لیسانس پرستاری دارم و عمده فعالیت وکارم در حوزه پزشکی و پرستاری است، اما از بزرگترین آرزوهام تبدیل شدن به یک گوگلر هستش...

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید